POAK Ducha Świętego w Siedlcach PDF Drukuj Email
Sobota, 18 Luty 2012 17:24                                                    Akcja Katolicka w parafii Ducha Świętego w Siedlcach stawiała pierwsze kroki na początku 1996 roku. Zapoczątkowana została udziałem w szkoleniach formacyjno –      intelektualnych, które miały za zadanie przygotować liderów do rozpoczęcia działalności i poprowadzenia jej w pierwszym okresie.
    Z inicjatywy Ks. Proboszcza dr Stefana Kornasa w dniu 8 grudnia 1996 roku odbyło się spotkanie inicjujące Akcję katolicką, na które przyszło sześć osób. Bronisław Popkowicz, Jan Padysz, Michał Małyszka, Zofia Montewka, Jolanta Branowska i Marian Pałdyna.
    Uzgodniliśmy, że nasze spotkania odbywać się będą w drugą i czwartą niedzielę każdego miesiąca na Mszy świętej, gdzie byliśmy odpowiedzialni za oprawę Liturgiczną    (czytania, modlitwy wiernych, śpiew psalmu) oraz  w czwarty piątek każdego miesiąca spotkanie formacyjne poprzedzone Mszą świętą. I tak jest do chwili obecnej.
    Po zapoznaniu się ze Statutem Akcji Katolickiej Diecezji Siedleckiej
 w dniu 23 lutego 1997 roku odbyło się Zebranie Założycielskie Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej. Na tym zebraniu został wybrany tymczasowy Zarząd Oddziału w składzie:
 Marian Pałdyna         – prezes
 Teresa Żaczek         – v-ce prezes
 Michał Małyszka        – skarbnik
 Jolanta Branowska         – sekretarz
 Eugeniusz Toczyski    – członek
 Marian Izdebski         - członek
 Asystentem POAK został Ks. Marek Skwierczyński.
    W dniu 23 listopada 1997 roku z Diecezjalnego Instytutu Akcji Katolickiej otrzymaliśmy Decyzję Powołania Parafialnego Oddziału Akcji Katolickiej przy parafii Ducha Świętego w Siedlcach.
    Katechezy prowadzone były przez księdza proboszcza dr Stefana Kornasa, księży asystentów, zaproszonych księży oraz naszych członków oddziału naszego stowarzyszenia: p. Stanisława Stolarskiego i p. Eugeniusza Toczyskiego.
    Członkowie naszego stowarzyszenia przygotowywali rozważania Drogi Krzyżowej i modlitwy różańcowej adorowaliśmy Najświętszy Sakrament
i modliliśmy się z okazji 40-go Nabożeństwa prze uroczystością Zesłania Ducha Świętego. Zbieraliśmy podpisy przeciw ustawie o rejestracji związków między osobami tej samej płci skierowane na ręce Marszałka Sejmy RP Pana Włodzimierza Cimoszewicza a także ze Stowarzyszeniem Nauczycieli zbieraliśmy podpisy przeciw pornografii. Od 1997 do 2005 roku wykonywaliśmy dekorację 4-go ołtarza na uroczystość Bożego Ciała.
    Zbieraliśmy ofiary pieniężne do puszek na Katolicki Uniwersytet Lubelski, dla poszkodowanych w Azji Południowej, na Kościół na Wschodzie
a także w Dniu Papieskim na Dzieło Nowego Tysiąclecia.
    POAK współpracuje z innymi grupami i stowarzyszeniami działającymi w parafii: z Zespołem Charytatywnym „Caritas” (wspólnie rozprowadzaliśmy baranki wielkanocne, świece wigilijne a także zbieraliśmy ofiary pieniężne do puszek na dofinansowanie kolonii dla dzieci, na książki, na talony żywnościowe dla ludzi biednych w naszej parafii oraz mieliśmy wspólne spotkania opłatkowe). Akcja Katolicka i Zespół Charytatywny w ferie zimowe dla dzieci
z naszej parafii zorganizowali wyjazd do Mokobód i Budziszyna. Było ognisko
i kiełbaski z grylla a także wycieczkę do Kocka, Puław, Kazimierza Dolnego
i Wąwolnicy.  Wspólnie z KSM zorganizowaliśmy Dzień Skupienia w trasie, odwiedziliśmy kościół św. Stanisława Kostki i gróg Ks. Jerzego Popiełuszki
w Warszawie Bazylikę pw. Niepokalanej Wszechpośredniczki Łask
w Niepokalanowie, Sanktuarium Matki Bożej Jazłowieckiej w Szymanowie, klasztor i sanktuarium pw. Nawiedzenia Matki Bożej w Miedniewicach.
W grudniu 1997 roku członkowie Akcji Katolickiej przygotowali paczki świąteczne dla kilku rodzin dotkniętych powodzią.
    W rocznicę Niepodległości Akcja Katolicka, Ruch „Światło – Życie”, KSM i grupa ministrantów z okazji dnia 11 listopada wspólnie wystawili spektakl słowno – muzyczny poświęcony miłości i wolności Ojczyzny.
    Największą naszą atrakcją w Akcji była pomoc w budowie kościoła. Członkowie naszego oddziału od sierpnia do listopada 1999 roku w każdą niedzielę rozprowadzali cegiełki na budujący się kościół. Byliśmy w 37 parafiach naszej diecezji, rozprowadziliśmy 7200 cegiełek.
    Nasze spotkania formacyjne rozpoczynają się Nieszporami z Liturgii Godzin, a kończą odmówieniem jednej dziesiątki różańca świętego w intencji Ojca Świętego i Litanią do Bł. Męczenników z Pratulina.

Asystentami byli następujący księża:
od początku do 1997            - Ks. Marek Skwierczyński
od IX 1997 do 1999            - Ks. Wiesław Kondraciuk
od VI 1999 do X 2002            - Ks. Mirosław Golonka
od X 2002 do IX 2003             - Ks. Sławomir Klementowicz
od IX 2003 do VII 2008            - Ks. Karol Jakubiak
od VII 2008 do chwili obecnej        - Ks. Artur Petkowicz              

 

 Pomnik ku czci Męczenników Podlaskich z Pratulina powstał z inicjatywy Ks. Proboszcza dr Stefana Kornasa a zaprojektowany został przez architekta inż. Jerzego Reczkę z Warszawy. Pomnik ten w swojej prostocie i skromności nawiązuje do prostoty i skromności Męczenników z Pratulina. Został postawiony w roku historycznego wydarzenia dla naszego miasta i diecezji jakim była wizyta duszpasterska naszego wielkiego Rodaka – Papieża Jana Pawła II.
    Pomnik ten jest pełen symboliki. Dwa skrzydła – symbol wzlotu – łączy duży krzyż. Na skrzydłach są palmy znak męczeństwa i korona cierniowa przypominająca cierpienie
i śmierć Męczenników z Pratulina, 13 krzyży, które oznaczają bł. Wincentego Lewoniuka
i Jego 12 Towarzyszy męki i śmierci. Pomnik został oparty na mocnym fundamencie żelbetowym – jest znakiem silnej wiary Męczenników Podlaskich.

Obecnie nasz Parafialny Oddział Akcji Katolickiej liczy 11 członków.
    Zarząd POAK:
1.Marian Pałdyna – prezes (tel. 25 63 382 77); kom. 662 623 205; mail: Adres poczty elektronicznej jest chroniony przed robotami spamującymi. W przeglądarce musi być włączona obsługa JavaScript, żeby go zobaczyć.  
2.Stanisław Stolarski – wiceprezes
3.Barbara Janowska – skarbnik
4.Wanda Mrozowska - sekretarz
5.Jan Rafał – członek zarządu
    Komisja Rewizyjna POAK:
1.Janina Rojek – przewodnicząca
2.Albina Stolarska - członek
3.Mirosława Barańska – członek
    Spotkania formacyjne naszego stowarzyszenia odbywają się w każdy czwarty piątek miesiąca na  Mszy świętej o godz.18:00 (jesteśmy odpowiedzialni za oprawę liturgii: czytania, śpiew psalmu, modlitwy wiernych). Po Mszy świętej jest spotkanie formacyjne prowadzone przez asystenta ks. Artura Petkowicza. W obecnym roku liturgicznym katechezy prowadzone będą pod hasłem: „Kościół naszym domem”  a także część IV Chrzest w życiu
i misji Kościoła ks. biskupa Zbigniewa Kiernikowskiego oraz List apostolski papieża Benedykta XVI ogłaszający Rok Wiary.
Wszystkich chętnych parafian zapraszamy na spotkania i do współpracy w działaniu w Akcji Katolickiej.
    
    


    
    Parafialny Oddział Akcji Katolickiej każdego roku organizował kilka pielgrzymek do atrakcyjnych miejsc i sanktuariów dla członków, przyjaciół i sympatyków Akcji Katolickiej, także w bieżącym roku organizuje cztery pielgrzymki na które serdecznie zaprasza:

Pielgrzymka I
w dniach od 5-8 lipca br. (czwartek) – wyjazd z parkingu przy kościele – godz. 0:10
Litwa: Wilno – Stare Miasto, Cmentarz na Rossie, Troki – zamek, przejazd statkiem po jeziorze; Łotwa: Aglona – Sanktuarium MB Aglońskiej, Kircholm (Salaspils) pomnik upamiętniający wojnę polsko-szwedzką (1600-1611) o Inflanty, Ryga – Stare Miasto, kościół św. Piotra, kościół św. Jerzego, kościół św. Jana i inne.

Noclegi: dwa w hotelu** we Wilnie i jeden w hotelu*** w Rydze.

Koszt pielgrzymki – 680 zł. w tym 3 – noclegi, 3 – śniadania, 3 obiadokolacje, wstęp do Zamku w Trokach, wstęp do kościoła św. Franciszka i Bernardyna, dziedziniec Uniwersytetu Wileńskiego oraz kościół św. Janów, przewodnik po Wilnie, Trokach i Rydze, ubezpieczenie, przejazd statkiem po jeziorze, przejazd autokarem, parkingi.
Zapisy od 27 maja br.


Pielgrzymka II
w  dniach od 20-22 lipca br. (piątek) – wyjazd z parkingu przy kościele – godz. 0:10
Gdańsk – Katedra Oliwska, Stary Rynek Oliwski, Stare Miasto, Bazylika Mariacka i inne; Puck – Fara św. Piotra i Pawła, wiktoriański ratusz; Wejherowo – klasztor Ojców Franciszkanów, kościół św. Anny, Kalwaria Wejherowska, Swarzewo – Sanktuarium Matki Bożej Królowej Polskiego Pomorza; Sianowo – Sanktuarium Matki Bożej Królowej Kaszub.

Koszt pielgrzymki – 350 zł. w tym 2 – noclegi, 2 śniadania, 2 – obiadokolacje,  wstęp, przewodnik po Gdańsku, ubezpieczenie, przejazd autokarem, parkingi.
Zapisy od 3 czerwca br.Pielgrzymka III
w  dniach 10-12 sierpnia br. (piątek) – wyjazd z parkingu przy kościele – godz. 0:10
Czechy – Praga: Starówka, Most Karola, Katedra św. Wita i inne; Krzeszów Opactwo Cystersów i kościół p.w. Wniebowzięcia NMP; Bardo – Sanktuarium MB Bardzkiej; Wambierzyce – Sanktuarium MB Wambierzyckiej; Park Narodowy w Górach Stołowych – Błędne Skały.

Noclegi: jeden w hotelu **/*** w Pradze i jeden w hotelu w Bardo.

Koszt pielgrzymki – 470 zł. w tym 2 – noclegi, 2 śniadania, 2 – obiadokolacje, przewodnik po Pradze, ubezpieczenie, przejazd autokarem, parkingi, wstęp do ruchomej szopki, wstęp do Błędnych Skał.
Zapisy od 1 lipca br.Pielgrzymka IV
w  dniach 25-26 sierpnia br. (sobota) – wyjazd z parkingu przy kościele – godz. 6:00
Niepokalanów – Klasztor Ojców Franciszkanów, Sanktuarium Maryjne; Czerwińsk n/Wisłą – Sanktuarium MB Pocieszenia, klasztor Kanoników Regularnych; Sierpc – Sanktuarium Matki Bożej, klasztor Sióstr Benedyktynek; Skępe – klasztor Ojców Bernardynów, Sanktuarium Maryjne z figurką nazwaną Panią Mazowsza i Kujaw; Toruń – Rynek Staromiejski, kościół NMP, katedra św. Janów, Zamek Krzyżacki i inne.

Koszt pielgrzymki 190 zł. w tym nocleg, śniadanie, obiadokolacja, przewodnik i wstęp do zamku, przewodnik po Starówce Torunia, ubezpieczenie, parkingi, przejazd autokarem.
Zapisy od 15 lipca br.

Zapisy na cztery pielgrzymki w wyznaczonych terminach
w Kancelarii Parafialnej w godz. – 8.00 – 10.00 i od 15.00 – 18.00
tel. Kancelarii: 25/63 388 90

lub u organizatora: tel. 25/63 382 77; kom. 662 623 205
Marian Pałdyna