POAK przy parafii Ducha Świętego w Siedlcach - pielgrzymka na Litwę i Łotwę PDF Drukuj Email
Czwartek, 12 Lipiec 2012 18:29

W dniach 5-8 lipca br odbyła się pierwsza pielgrzymka autokarowa zorganizowana przez POAK przy parafii Ducha Świętego w Siedlcach na Litwę i Łotwę.

Z Siedlec wyruszyliśmy o godzinie 0:10 z parkingu przy kościele Ducha Świętego w Siedlcach. Opiekunem duchowym był pielgrzymki był ks. Piotr Śledź. W pielgrzymce uczestniczyło 35 osób, członków, przyjaciół i sympatyków Akcji Katolickiej z parafii i miasta. Pierwszego dnia zwiedzaliśmy Wilno.

 

 

 O godz. 15:00 miejscowego czasu nasza pielgrzymka miała Mszę świętą w Kaplicy Matki Bożej Miłosierdzia (Ostrobramskiej). Mszę świętą sprawował ks. Piotr.

 

 

Drugi dzień rozpoczęliśmy Mszą świętą w kaplicy u sióstr wizytek. Następnie zwiedziliśmy Cmentarz na Rossie i Zamek w Trokach.

Cmentarz na Rossie należy do najpiękniejszych we Wilnie, jest on też jedną z czterech nekropolii polskich, bliskich każdemu Polakowi, jak Powązki w Warszawie, Rakowicki w Krakowie i Łyczakowski we Lwowie. Założony został w 1801 r.

  

 

 Trzeciego dnia po śniadaniu wyruszyliśmy do Aglony na Łotwie. Ks. Piotr odprawił Mszę świętą dla uczestników pielgrzymki. Łotysze mówią o tym sanktuarium maryjnym, że jest to bardzo polskie miejsce, a tutejsi Polacy nzywają Aglonę "łotewską Częstochową".

Ojciec Święty Jan Paweł II podniósł świątynię do rangi bazyliki mniejszej. Przy wejściu, na miejscu dawnych schodów znajduje się obecnie taras, na którym odprawił mszę Jan Paweł II.

Na miejscu w Sanktuarium można porozmawiać w języku polskim, a nawet są dostępne polskie księgi liturgiczne.

 

 W drodze z Aglony do Rygi zatrzymaliśmy się w miejscowości Salaspils (dawny kircholm) przy pomniku upamiętniającym bitwę polsko-szwedzką o Inflanty (1605). Na pomniku jest tablica z napisem łotewskim i polskim oraz herby Litwy, Polski i Kurlandii.